• Grupa_Augustow.png

Do rozpoczęcia XXX EPP na Jasną Górę pozostało:

Czym jest Adwent?? 

Adwent jest czasem refleksji i przygotowania na przyjście Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Zaczyna się od 4 niedzieli poprzedzającej święto Bożego Narodzenia i kończy się 24 grudnia w Wigilię tegoż święta.

W czasie adwentu odprawiane są codziennie Msze Święte poranne( tzw. Roraty) ku czci Maryi Panny, które poprzedzone są Godzinkami. Przy ołtarzu możemy zauważyć świecę z białą wstęgą (tzw. Roratkę). Przy ołtarzu znajduję się także wieniec adwentowy który składa się z 4 świec. W każdą niedzielę Adwentu począwszy od pierwszej do ostatniej, zapalane są kolejno świece, by wskazać nam na zbliżające się powtórne nadejście Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Ksiądz w okresie Adwentu ubrany w fioletowy ornat symbolizuję nam czas ciszy i pojednania, czas przystąpienia do spowiedzi świętej i przygotowania się duchowego na przyjście Mesjasza. W kościele pojawiają się także lampiony ,które trzymają najczęściej dzieci aby w ten sposób wskazywać drogę tym którzy zagubili się w życiu. Przypominając, że Jezus czeka i pragnie się z Nami spotkać. "…..Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia".( J 8,12). Adwent to także czas rozpoczęcia nowego roku liturgicznego. W tym roku brzmi on pod nazwą „KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM”.

Jak więc starać się przeżywać Adwent??

Adwent to przede wszystkim dobry czas by popracować nad własnymi wadami, zastanowić się nad własnym życiem, odkryć sens życia a co najważniejsze czas by w ciszy porozmawiać z Bogiem. Wiele osób może zadać pytanie, jak mogę porozmawiać z Bogiem. Modlę się do niego, proszę i mówię a on nic nie odpowiada. Wystarczy wziąć do ręki Pismo Święte i w nim szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Osobiście sam zacząłem czytać w miarę możliwości codziennie przed spaniem Pismo Święte, może być to jedno z naszych Adwentowych postanowień. Zachęcam jednak do czytania nie tylko w czasie adwentu ale także i po za nim. W ten sposób rozwijamy naszą wiarę. Zdobywamy coraz do większą wiedzę i wzór którym powinniśmy się kierować. Wiele osób mówi ,że nie rozumie wielu rzeczy podczas czytania Słowa Bożego na Mszy Świętej, czy czytając urywek Pisma Świętego. Ja zacząłem czytać je od początku i rzeczy które nie są dla mnie jasne wyszukuję w Internecie. Jeśli i to nie pomoże warto zwrócić się z prośbą do księdza proboszcza bądź wikariusza by postarał się wytłumaczyć nam dany fragment. Warto w ten proces próbować używać swojej wyobraźni.. Czytając Pismo Święte wyobrażać sytuację w której wypowiadane są dane słowa. W ten sposób dane fragmenty zapadną nam na dłużej w naszej pamięci.

Jest to szczególny czas na zadanie sobie pytań.

*Czy jestem gotowy na przyjście Jezusa??
*Czy moje serce jest czyste?
*Czy zmieniłem się przez ten rok pracując nad własnymi słabościami?
*Jak wygląda moja wiara?
*Czy pracuję nad tym aby swoją wiarę rozwijać, czy może jest na tym samym etapie co rok temu?.
*Czy mam czas na modlitwę i na rozmowę z Bogiem??
*Czy może jestem tak zapatrzony w świat doczesny, że nic innego mnie nie obchodzi... a co by było gdyby dzisiaj dało mi umrzeć....?
*Czy jestem przygotowany na spotkanie z Bogiem??

„Czuwajcie więc, bo nie wiecie w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział o jakiej porze nocy nadejdzie złodziej, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo o godzinie której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie" (Mt 24,42-44)

Postarajcie się odpowiedzieć samemu sobie na te pytania. Zachęcam Was abyście podzieli się swoimi refleksjami na temat Adwentu. ;)

 

Zapraszamy do odwiedzin naszego kanału na YouTube :)

XXVII EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2019 r.


XXVII EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2019 r.
XXVII EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2019 r.
XXIV Ełcka Piesza Pielgrzymka -Grupa Augustów-To nie koncert,a jednak śpiewam głośno 2016
XXIV Ełcka Piesza Pielgrzymka -Grupa Augustów-To nie koncert,a jednak śpiewam głośno 2016
XXIII EPP na Jasną Górę -Grupa Augustów - 2015 r.
XXIII EPP na Jasną Górę -Grupa Augustów - 2015 r.
XXII EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2014 r.
XXII EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2014 r.
XXI EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2013 r. - short
XXI EPP na Jasną Górę - Grupa Augustow - 2013 r. - short